45 yıl sonra ilk kez ayakkabı giydi

45-yil-sonra-ilk-kez-ayakkabi-giydi_1494330681

09 Tem 45 yıl sonra ilk kez ayakkabı giydi

Ayağının kırılması sonucu bir bacağı diğerine göre 20 santimetre kısa kalan ve 45 yıldır ortezle yürüyen Zeynel Özdemir, İzmir’de gerçekleştirilen operasyonla bacağının uzatılması sayesinde normal ayakkabıyla tanıştı.

Sivas’ta 7 yaşındayken ayağı kırılan ve bacağı hem tıbbi hem de alternatif tıp tedavilerine cevap vermeyen Zeynel Özdemir’in sol bacağı gelişmedi ve diğerine göre kısa kaldı.

Çocukluğundan itibaren ortez kullanarak sol bacağını kullanabilen ve engeli nedeniyle çeşitli sorunlar yaşayan Özdemir, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu ve ekibinin boy uzattığını öğrendi ve Ocak 2016’da İzmir’e gelerek bıçak altına yattı.

45-yil-sonra-ilk-kez-ayakkabi-giydi_1494330681

“Tıp literatüründe yok”
DEÜ Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu yaş grubunda birisinin tek kemiğinin 20 santimetre uzatılması dünya tıp literatüründe yok.” dedi.

“Kendimi sürekli gizliyordum”
Zeynel Özdemir de “Takma ortez kullandığım için içine kapanık bir insandım. Toplumun içine giremiyordum, kendimi sürekli gizliyordum. İlk kez normal ayakkabı giyebildim, terlik giyebiliyorum. Kimseden gizlenmiyorum artık”

 

https://dogruhaber.com.tr/haber/247314-tip-literaturunde-yok-45-yil-sonra-ilk-kez-ayakkabi-giydi/

No Comments

Post A Comment